zus-zakladanie-firmy

 Rozpoczęcie działalności gospodarczej a ZUS

Jeśli podpisałeś umowę z biurem rachunkowym wszelkie formalności związane z założeniem działalności gospodarczej zrealizuje w twoim imieniu księgowa. To dobra i bezpieczna opcja i naszym zdaniem powinna być stosowana przez większość początkujących przedsiębiorców. Jeżeli jeszcze nie dokonałeś wyboru księgowej skorzystaj z zaawansowanej wyszukiwarki na www.sumiennyksiegowy.pl tam znajdziesz najlepszą księgową z certyfikatami oraz szczegółowym opisem swojej firmy. Warto kierować się również referencjami zadowolonych innych przedsiębiorców.
Na samym początku rozpoczynający prowadzenie działalności powinien złożyć wniosek o CEIDG-1. ZUS dopiero na podstawie wpisu do ewidencji gospodarczej dokonuje zgłoszenia na formularzu ZUS ZFA płatnika składek. Na zgłoszenie do ZUS-u przedsiębiorca ma zaledwie 7 dni. Aby nie musieć fatygować się osobiście warto założyć PUE ZUS (konto elektroniczne w ZUSie).
Poniżej spis druków na podstawie których rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej powinien się ubezpieczyć:
– ZUS ZZA (dla przedsiębiorców którzy podlegają jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu)
– ZUS ZUA (dla przedsiębiorców którzy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz społecznemu)
Jak zgłosić pracownika do ubezpieczenia w ZUS?
Biuro księgowe z którym masz podpisaną umowę na prowadzenie i rozliczanie Twojej działalności ma 7 dni na zgłoszenie pracownika do ZUS od dnia podpisania umowy o pracę. Zarówno ubezpieczeniu zdrowotnemu jak i społecznemu podlegają przyszli pracownicy.
Druki na jakich należy zgłosić pracownika do ubezpieczenia:
– ZUS ZUA (01 10 X X to kod ubezpieczenia pracownika, generalnie najlepiej przekazać tę część obowiązków biuru rachunkowemu; wybór najlepszego z nich umożliwia skorzystanie z zaawansowanej wyszukiwarki np. na stronie www.SumiennyKsiegowy.pl)

Jak zgłosić zleceniobiorcę do ZUS?
Na zgłoszenie zleceniobiorcy do ZUS przedsiębiorca ma 7 dni od dnia rozpoczęcia jej wykonywania do momentu rozwiązania/wygaśnięcia umowy zlecenia. Zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom tj: zdrowotnemu, wypadkowemu, rentowemu, emerytalnemu jedynie ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Inaczej sytuacja ma miejsce jeżeli zleceniobiorcą jest osoba do 26 roku życia np.: uczeń gimnazjum, student wówczas przedsiębiorca nie ma obowiązku ubezpieczania go w ZUS.
Druki na jakich należy zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczenia:
– ZUS ZUA (01 11 X X to kod ubezpieczenia zleceniobiorcy)
– ZUS ZZA (dla zleceniobiorców którzy podlegają jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu)
Po rozwiązaniu umowy o pracę czy zlecenia Twoja księgowa powinna w ciągu 7 dni wyrejestrować z ZUS osoby w stosunku do których wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych.
Druki na jakich należy wyrejestrować pracowników:
– ZUS ZWUA
Generalnie raz jeszcze polecam skorzystanie z certyfikowanego biura rachunkowego. Największy wybór księgowych w polskim Internecie zapewnia zaawansowana wyszukiwarka zamieszczona na stronie wyszukiwarka księgowych Łatwo wyszukasz tam odpowiednią dla siebie księgową, która na pewno będzie posiadała komplet druków związanych ze zgłoszeniem ubezpieczonych do ZUS.

1 comment on “ Rozpoczęcie działalności gospodarczej a ZUSAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *