ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ A ZUS

Rozpoczęcie działalności gospodarczej a ZUS

Decyzja o założeniu firmy została podjęta? Zastanawiasz się co trzeba głosić przy rozpoczęciu działalności gospodarczej w ZUS ie? Jeżeli chcesz łatwo przebrnąć przez ten etam bycia przedsiębiorcą to przeczytaj uważnie poniższe infomacje. Znajdziesz tu wszystko na temat: Rozpoczęcie działalności gospodarczej a ZUS.

Poprawne rozpoczęcie działalności gospodarczej? Tylko z księgową?

Jeśli podpisałeś umowę z biurem rachunkowym wszelkie formalności związane z założeniem działalności gospodarczej zrealizuje w twoim imieniu księgowa. To dobra, bezpieczna i niezbyt droga opcja. Naszym zdaniem powinna być stosowana przez większość początkujących przedsiębiorców. Jeżeli jeszcze nie dokonałeś wyboru księgowej skorzystaj ze spisu księgowych na www.zaufanaksiegowa.pl tam znajdziesz najlepszą księgową z certyfikatami oraz szczegółowym opisem jej firmy i usług przez nią świadczonych. Alternatywnie możesz sprawdzić katalog biur rachunkowych na www.PolskiKsiegowy.pl. Warto kierować się również referencjami zadowolonych innych przedsiębiorców.

A może zgłosić do ZUS działalność bez pośredników?

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie. Na samym początku rozpoczynający prowadzenie działalności powinien złożyć wniosek o CEIDG-1. ZUS dopiero na podstawie wpisu do ewidencji gospodarczej dokonuje zgłoszenia na formularzu ZUS ZFA płatnika składek. Na zgłoszenie do ZUS-u przedsiębiorca ma zaledwie 7 dni. Aby nie musieć fatygować się osobiście warto założyć PUE ZUS (konto elektroniczne w ZUSie).
Poniżej spis druków na podstawie których rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej powinien się ubezpieczyć:
– ZUS ZZA (dla przedsiębiorców którzy podlegają jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu)
– ZUS ZUA (dla przedsiębiorców którzy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz społecznemu)


Jak zgłosić pracownika do ubezpieczenia w ZUS?

Biuro księgowe z którym masz podpisaną umowę na prowadzenie i rozliczanie Twojej działalności ma 7 dni na zgłoszenie pracownika do ZUS od dnia podpisania umowy o pracę. Zarówno ubezpieczeniu zdrowotnemu jak i społecznemu podlegają przyszli pracownicy.
Druki na jakich należy zgłosić pracownika do ubezpieczenia:
– ZUS ZUA (01 10 X X to kod ubezpieczenia pracownika, generalnie najlepiej przekazać tę część obowiązków biuru rachunkowemu; wybór najlepszego z nich umożliwia skorzystanie z zaawansowanej wyszukiwarki np. na stronie www.ZaufanaKsiegowa.pl)

Jak zgłosić zleceniobiorcę do ZUS?


Na zgłoszenie zleceniobiorcy do ZUS przedsiębiorca ma 7 dni od dnia rozpoczęcia jej wykonywania do momentu rozwiązania/wygaśnięcia umowy zlecenia. Zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom tj: zdrowotnemu, wypadkowemu, rentowemu, emerytalnemu jedynie ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Inaczej sytuacja ma miejsce jeżeli zleceniobiorcą jest osoba do 26 roku życia np.: uczeń gimnazjum, student wówczas przedsiębiorca nie ma obowiązku ubezpieczania go w ZUS.
Druki na jakich należy zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczenia:
– ZUS ZUA (01 11 X X to kod ubezpieczenia zleceniobiorcy)
– ZUS ZZA (dla zleceniobiorców którzy podlegają jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu)
Po rozwiązaniu umowy o pracę czy zlecenia Twoja księgowa powinna w ciągu 7 dni wyrejestrować z ZUS osoby w stosunku do których wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych.
Druki na jakich należy wyrejestrować pracowników:
– ZUS ZWUA

Czy to już wszystko?

Właściwie tak, choć jak widać jest trochę formalności do załatwienia. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zagadnienie: „Rozpoczęcie działalności gospodarczej a ZUS” to zaledwie początek. Pomimo szumnych zapowiedzi kolejne ekipy rządzące Polską robie niezbyt dużo w zakresie realnego uproszenia procedur dla przedsiębiorców. Tym bardziej raz jeszcze polecamy skorzystanie z certyfikowanego biura rachunkowego. Największy i jednocześnie prosty wybór księgowych w polskim Internecie zapewnia katalog biur rachunkowych . Łatwo wyszukasz tam odpowiednią księgową w swojej okolicy, która na pewno będzie posiadała komplet druków i wiedzę niezbędną do prawidłowego zgłoszenia ubezpieczonych do ZUS.