Cloud computing to model udostępniania zasobów informatycznych (np. pamięci masowej, mocy obliczeniowej, aplikacji) przez internet. Oznacza to, że zamiast używać własnych serwerów i oprogramowania, przedsiębiorstwa i użytkownicy indywidualni mogą korzystać z zasobów dostarczanych przez dostawców usług chmurowych (cloud service provider).

Cloud computing dzieli się na trzy rodzaje:

 • Public cloud: zasoby są udostępniane przez dostawcę usług chmurowych dla wielu różnych klientów, na zasadzie „pay as you go” czyli płacenie za wykorzystanie.
 • Private cloud: zasoby są udostępniane przez dostawcę usług chmurowych tylko dla jednego klienta.
 • Hybrid cloud: połączenie public i private cloud, gdzie niektóre zasoby są udostępniane przez dostawcę usług chmurowych, a inne przez własne serwery klienta.

Cloud computing umożliwia dostęp do zasobów z dowolnego miejsca na świecie, skalowanie zasobów w zależności od potrzeb, a także zwiększa elastyczność i niezawodność. To również pozwala na obniżenie kosztów IT, ponieważ klienci nie muszą inwestować w drogie serwery i oprogramowanie.

Rola cloud computing w firmie

Cloud computing odgrywa ważną rolę w przedsiębiorstwach, ponieważ umożliwia elastyczność, skalowanie i oszczędności kosztów w zakresie IT.

 1. Elastyczność: Cloud computing pozwala na dostęp do zasobów z dowolnego miejsca na świecie, co umożliwia pracę zespołom z różnych lokalizacji i ułatwia zarządzanie projektami.
 2. Skalowanie: Cloud computing umożliwia skalowanie zasobów w zależności od potrzeb, co pozwala na dostosowanie infrastruktury IT do aktualnych potrzeb biznesowych.
 3. Oszczędności kosztów: Korzystanie z usług chmurowych pozwala na obniżenie kosztów IT, ponieważ przedsiębiorstwa nie muszą inwestować w drogie serwery i oprogramowanie.
 4. Bezpieczeństwo: wiele usług chmurowych oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa danych, zarówno pod względem fizycznym, jak i logicznym.
 5. Wydajność: Cloud computing pozwala na automatyzację procesów, co zwiększa wydajność i efektywność przedsiębiorstwa.
 6. Przyspieszenie innowacji: Dostępność nowych technologii i narzędzi w chmurze pozwala na szybsze wprowadzanie innowacji i ulepszeń w przedsiębiorstwie.
 7. Backup i disaster recovery: Wiele usług chmurowych oferuje opcje backupu i odzyskiwania danych w przypadku awarii, co pozwala na zwiększenie niezawodności i bezpieczeństwa danych.
 8. Analiza danych: Cloud computing umożliwia przetwarzanie i analizę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *