SSL (Secure Sockets Layer) to protokół szyfrowania, który jest używany do zabezpieczenia połączeń internetowych między przeglądarką a serwerem. SSL jest obecnie zastąpiony przez nowszy protokół TLS (Transport Layer Security), jednak nazwa SSL jest nadal używana jako skrót odniesienia.

Certyfikat SSL jest elektronicznym dokumentem, który potwierdza tożsamość właściciela strony internetowej oraz jej zgodność z wymaganiami bezpieczeństwa. Certyfikat jest wydawany przez organizację certyfikującą (Certificate Authority), która potwierdza, że strona internetowa jest tym, za co się podaje.

Gdy użytkownik odwiedza stronę internetową z certyfikatem SSL, jego przeglądarka nawiązuje bezpieczne połączenie z serwerem, które jest szyfrowane przez SSL. Tym samym chroni dane przed kradzieżą lub przechwyceniem przez osoby trzecie. Warto zauważyć, że certyfikat SSL jest wymagany przez wiele przeglądarek internetowych, aby aktywować tryb „https” i oznacza, że strona jest bezpieczna i zaufana dla użytkowników.

Jak zdobyć certyfikat ssl?

Aby uzyskać certyfikat SSL, należy wykonać kilka kroków:

 1. Wybór dostawcy certyfikatu: należy wybrać dostawcę certyfikatu, który spełnia wymagania i oferuje odpowiedni poziom zabezpieczeń.
 2. Generowanie klucza publicznego i prywatnego: należy utworzyć klucz publiczny i prywatny, które będą używane do podpisania certyfikatu.
 3. Tworzenie CSR (Certificate Signing Request): należy utworzyć CSR, który zawiera informacje o właścicielu domeny i kluczu publicznym.
 4. Weryfikacja własności domeny: dostawca certyfikatu będzie weryfikował, czy osoba lub firma, która występuje o certyfikat, jest rzeczywistym właścicielem domeny.
 5. Podpisanie certyfikatu: po przejściu procesu weryfikacji i przesłaniu CSR, dostawca certyfikatu podpisze certyfikat za pomocą klucza prywatnego.
 6. Instalacja certyfikatu na serwerze: należy zainstalować certyfikat na serwerze, na którym znajduje się witryna internetowa.
 7. Konfiguracja serwera: należy skonfigurować serwer tak, aby używał certyfikatu SSL.
 8. Sprawdzenie poprawności instalacji i aktywacja: należy sprawdzić, czy certyfikat jest prawidłowo zainstalowany i aktywować go.

Zalety posiadania certyfikatu ssl

Posiadanie certyfikatu SSL ma wiele zalet, w tym:

 1. Zwiększona bezpieczeństwo: certyfikat SSL zapewnia szyfrowanie połączenia między przeglądarką a serwerem, co chroni dane przed kradzieżą przez osoby trzecie.
 2. Poprawa wiarygodności witryny: posiadanie certyfikatu SSL pomaga budować zaufanie użytkowników do witryny, ponieważ wskazuje on, że witryna jest bezpieczna i godna zaufania.
 3. Wsparcie dla SEO: Certyfikat SSL może pomóc w pozycjonowaniu witryny, ponieważ Google i inne wyszukiwarki traktują witryny z certyfikatami SSL jako bardziej bezpieczne i pewne.
 4. Wsparcie dla e-commerce: Certyfikat SSL jest niezbędny dla witryn zawierających informacje o płatnościach, ponieważ pozwala on na bezpieczne przesyłanie danych o kartach kredytowych i innych informacji wrażliwych.
 5. Wsparcie dla regulacji: certyfikat SSL pozwala na spełnienie wymogów regulacyjnych dotyczących bezpieczeństwa danych, takich jak GDPR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *