Wirus komputerowy to program komputerowy, który sam się rozprowadza i powoduje szkody w systemie komputerowym. Wirusy mogą przenosić się poprzez różne nośniki, takie jak płyty CD, pendrive’y, pocztę elektroniczną lub pliki pobierane z Internetu. Wirusy mogą również przyczyniać się do utraty danych, spowolnienia systemu lub nawet całkowitego jego zawieszenia.

Rodzaje wirusów internetowych

Istnieje wiele rodzajów wirusów internetowych, ale niektóre z najczęstszych to:

 1. Wirusy plików: zainfekowane pliki, które po otwarciu rozprzestrzeniają się na komputerze ofiary.
 2. Trojan: programy ukryte pod pozorem innej aplikacji, które pozwalają hakerom na uzyskanie dostępu do komputera ofiary.
 3. Worms: wirusy, które rozprzestrzeniają się automatycznie z komputera na komputer, bez konieczności interakcji z użytkownikiem.
 4. Adware: programy, które wyświetlają reklamy na ekranie komputera.
 5. Ransomware: wirusy, które szyfrują pliki na komputerze ofiary i wymagają okupu za ich odblokowanie.

Czy wirus komputerowy może zepsuć komputer?

Tak, wirus komputerowy może uszkodzić pliki lub system operacyjny komputera, co może prowadzić do jego awarii lub spowolnienia działania. Dlatego ważne jest, aby chronić swój komputer przed wirusami poprzez regularne aktualizacje oprogramowania antywirusowego i przestrzeganie dobrych praktyk bezpieczeństwa, takich jak unikanie pobierania plików z nieznanych źródeł.

Jak chronić komputer przed wirusami?

Istnieje kilka sposobów na ochronę komputera przed wirusami:

 1. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe i uaktualniaj je regularnie. Programy antywirusowe skanują pliki w poszukiwaniu wirusów i pomagają w ich usunięciu.
 2. Pobieraj oprogramowanie tylko z renomowanych źródeł. Unikaj pobierania plików z nieznanych stron internetowych lub z podejrzanych źródeł, ponieważ mogą one zawierać wirusy.
 3. Stosuj zasady „bezpiecznego przeglądania” – unikaj odwiedzania nieznanych stron internetowych, nie klikaj na podejrzane linki lub załączniki e-mail, nie otwieraj załączników z nieznanych nadawców.
 4. Zabezpiecz swoją sieć domową – zabezpiecz swój router hasłem i uaktualniaj jego oprogramowanie.
 5. Regularnie robić kopie zapasowe ważnych plików – w razie awarii lub zakażenia wirusem, będziesz mieć możliwość odzyskania swoich danych.
 6. Używaj oprogramowania do blokowanie reklam i skryptów – niektóre wirusy rozprzestrzeniają się za pośrednictwem reklam lub skryptów na stronach internetowych.
 7. Nie udostępniaj swoich danych osobom trzecim, unikaj podawania haseł, numerów kart kredytowych, czy danych osobowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *