Negocjacje pozycyjne to rodzaj negocjacji, w którym strony starają się uzyskać jak najwięcej dla siebie, przy jednoczesnym ograniczaniu tego, co mogą uzyskać przeciwnicy. Celem jest uzyskanie jak największej przewagi pozycyjnej. Negocjacje pozycyjne często są kojarzone z hartowaniem stanowisk i twardym negocjowaniem.

Przykłady negocjacji pozycyjnych

Przykłady negocjacji pozycyjnych mogą obejmować:

  1. Negocjowanie ceny zakupu lub sprzedaży nieruchomości – strony próbują uzyskać jak najwięcej za swoją pozycję, przy jednoczesnym ograniczaniu tego, co przeciwnik może uzyskać.
  2. Negocjowanie warunków kontraktu – przedstawiciele dwóch firm starają się uzyskać jak najwięcej dla swojej firmy, przy jednoczesnym ograniczaniu tego, co przeciwnik może uzyskać.
  3. Negocjowanie wynagrodzenia – pracownik starający się o podwyżkę próbuje uzyskać jak najwięcej, zaś pracodawca próbuje utrzymać koszty na jak najniższym poziomie.

4.Negocjowanie warunków handlowych – przedstawiciele dwóch firm starają się uzyskać jak najwięcej dla swojej firmy, przy jednoczesnym ograniczaniu tego, co przeciwnik może uzyskać.

Czy negocjacje pozycyjne są skuteczne?

Negocjacje pozycyjne mogą być skuteczne w uzyskaniu konkretnych celów, takich jak uzyskanie korzystnej ceny, warunków kontraktu lub wynagrodzenia. Jednakże, ponieważ negocjacje pozycyjne są często kojarzone z hartowaniem stanowisk i twardym negocjowaniem, mogą one również prowadzić do napięcia i nieporozumień między stronami.

Negocjacje pozycyjne mogą również prowadzić do tak zwanego „wygranej-przegranej” sytuacji, gdzie jedna strona osiąga swój cel kosztem drugiej. Innymi słowy, jedna strona zdobywa to czego chce, zaś druga traci.

Alternatywnym podejściem są negocjacje problemowe, które skupiają się na rozwiązywaniu problemów i poszukiwaniu rozwiązań korzystnych dla obu stron, a nie tylko jednej. W takim przypadku, negocjacje pozycyjne mogą nie być tak skuteczne, jak inne metody.

Zasady negocjacji pozycyjnych

Niektóre zasady negocjacji pozycyjnych to:

  1. Uzyskaj jak najwięcej dla siebie – przede wszystkim, celem negocjacji pozycyjnych jest uzyskanie jak najwięcej dla siebie, przy jednoczesnym ograniczaniu tego, co przeciwnik może uzyskać.
  2. Bądź twardy – Negocjacje pozycyjne są często kojarzone z twardym negocjowaniem i hartowaniem stanowisk.
  3. Bądź elastyczny – choć negocjacje pozycyjne są często kojarzone z twardym negocjowaniem, to jednak bądź elastyczny i gotów na kompromis, aby uzyskać jak najlepszy rezultat.
  4. Przygotuj się – przygotuj się do negocjacji pozycyjnych, analizując swoje cele i oczekiwania oraz potencjalne argumenty przeciwnika.
  5. Bądź asertywny – nie pozwól, aby przeciwnik przejął kontrolę nad negocjacjami, bądź asertywny i trzymaj się swoich celów.
  6. Bądź gotów na walkowanie – pamiętaj, że negocjacje pozycyjne często prowadzą do „wygranej-przegranej” sytuacji, więc bądź gotów na walkowanie, jeśli to konieczne.
  7. Nie daj się zdominować – nie pozwól, by przeciwnik przejął kontrolę nad negocjacjami, trzymaj się swoich celów i argumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *