Konwersja to proces przekształcenia odwiedzającego witrynę w klienta lub wykonanie przez niego określonej akcji, na przykład zakupu produktu, zapisu na newsletter, dokonanie rejestracji czy też pozostawienie kontaktu.

Konwersja jest ważnym wskaźnikiem efektywności witryny, ponieważ pokazuje, jak skutecznie witryna przyciąga i przekształca odwiedzających w klientów. Wartość konwersji jest różna dla różnych witryn, w zależności od celu witryny i branży.

Istnieją różne sposoby mierzenia konwersji, takie jak:

 • liczba zamówień,
 • liczba zarejestrowanych użytkowników,
 • liczba pobrań,
 • liczba wypełnionych formularzy kontaktowych,
 • liczba wizyt na konkretnej podstronie,
 • liczba udostępnień na social media.

Czym jest współczynnik konwersji?

Współczynnik konwersji to stosunek liczby osób, które dokonały określonej akcji (np. zakupu, rejestracji) do liczby osób, które odwiedziły stronę internetową lub otrzymały wiadomość e-mail. Jest to ważny wskaźnik efektywności marketingu i sprzedaży. Wysoki współczynnik konwersji oznacza, że więcej osób dokonuje pożądanej akcji, co jest pozytywnym sygnałem dla firmy.

Za pomocą jakich narzędzi bada się konwersję?

Istnieje wiele narzędzi, które pozwalają na badanie współczynnika konwersji na stronie internetowej. Oto kilka przykładów:

 1. Google Analytics: to darmowe narzędzie od Google, które pozwala na śledzenie ruchu na stronie internetowej, a także na analizowanie danych demograficznych, geograficznych i zachowań użytkowników.
 2. Heatmaps: to narzędzia, które pokazują, gdzie na stronie internetowej klienci klikają i gdzie spędzają najwięcej czasu.
 3. A/B testing: to metoda polegająca na testowaniu różnych wariantów strony internetowej lub e-maila, aby zobaczyć, który z nich przynosi lepsze wyniki konwersji.
 4. Narzędzia do analizy formularzy: pozwalają na monitorowanie skuteczności formularzy zamówień i rejestracji, a także na identyfikację problemów, takich jak błędy wprowadzania danych czy brak wymaganych pola.
 5. Narzędzia do analizy e-commerce: pozwalają na monitorowanie skuteczności koszyka zakupów, liczby zamówień i wartości sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *