Cashback to program lojalnościowy polegający na zwrocie części pieniędzy klientowi, który dokonał zakupów w danym sklepie lub przez danego dostawcę usług. Procent zwrotu jest ustalany przez dostawcę i może różnić się w zależności od sklepu czy branży. Cashback zazwyczaj działa w ten sposób, że klient rejestruje się w programie, a następnie dokonuje zakupów przez specjalnie przygotowany link lub korzystając z aplikacji. Cashback jest naliczany automatycznie i może być przeznaczony na kolejne zakupy lub wypłacony na konto bankowe. Cashback jest często oferowany przez sklepy internetowe, jednak coraz częściej pojawia się również w sklepach stacjonarnych, oraz w różnego rodzaju usługach.

Na czym polegają zwroty cashback? Jak to działa?

Cashback polega na zwrocie części kwoty zakupów dokonanych przez klienta w danym sklepie lub przez danego dostawcę usług. Procent zwrotu zazwyczaj jest ustalany przez dostawcę i może się różnić w zależności od sklepu czy branży.

Aby skorzystać z cashback, klient musi zarejestrować się w programie, a następnie dokonać zakupów przez specjalnie przygotowany link lub korzystając z aplikacji. Cashback jest naliczany automatycznie i może być przeznaczony na kolejne zakupy lub wypłacony na konto bankowe.

Cashback może być oferowany w różnych formach, np. jako procent od ceny brutto zakupów, jako kwota stała za każde zrealizowane zadanie czy też jako punkty, które można wymienić na nagrody rzeczowe lub pieniężne.

Niektóre programy cashback oferują również specjalne promocje czy kupony rabatowe dla swoich użytkowników, co pozwala na jeszcze większe oszczędności.

Warto też pamiętać, że niektóre programy cashback wymagają od użytkownika aktywacji konta czy też wykonania określonego działania (np. zakupu określonego produktu) aby móc skorzystać z zwrotu.

Opodatkowanie przychodów z cashback

W Polsce, przychody z cashback podlegają opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Oznacza to, że osoby otrzymujące cashback muszą rozliczyć te przychody w swoim zeznaniu podatkowym.

Jeśli przychód z cashback jest jedynym źródłem dochodu, to jest on opodatkowany według skali podatkowej. Natomiast jeśli osoba posiada kilka źródeł dochodów, to przychody z cashback są sumowane z pozostałymi dochodami i opodatkowane według skali podatkowej.

Należy pamiętać, że przychody z cashback podlegają również opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) jeśli są one generowane przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Zaleca się również, aby osoby otrzymujące przychody z cashback, trzymały rachunki i faktury związane z tymi przychodami, ponieważ mogą być one wymagane przez urząd skarbowy w celu udowodnienia legalności tych przychodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *