VAT Mini One Stop Shop (MOSS) to system stworzony przez Unię Europejską, który umożliwia przedsiębiorcom świadczącym usługi cyfrowe na rozliczanie VAT za granicą za pośrednictwem jednego portalu elektronicznego. Dzięki temu przedsiębiorcy nie muszą rejestrować się w każdym państwie członkowskim, w którym świadczą usługi, co pozwala na usprawnienie i uproszczenie rozliczeń VAT.

Zasady

Zasady VAT Mini One Stop Shop (MOSS) są następujące:

 1. Przedsiębiorca musi rejestrować się w systemie MOSS w państwie, w którym ma siedzibę, a nie w każdym państwie, w którym świadczy usługi.
 2. Przedsiębiorca składa deklarację VAT MOSS w państwie swojej siedziby, w którym rozlicza VAT za usługi świadczone w innych państwach członkowskich.
 3. Przedsiębiorca jest odpowiedzialny za rozliczenie VAT za usługi świadczone w innych państwach członkowskich, ale może to robić przez jeden portal elektroniczny.
 4. Przedsiębiorca musi podać w deklaracji VAT MOSS informacje o usługach świadczonych w innych państwach członkowskich, w tym kwotę przychodu i VAT należnego w poszczególnych państwach.
 5. Przedsiębiorca musi przestrzegać przepisów VAT obowiązujących w poszczególnych państwach członkowskich, w których świadczy usługi.
 6. Przedsiębiorca ma prawo do odliczenia VAT naliczonego w innych państwach członkowskich w państwie swojej siedziby według przepisów krajowych.

Kto z tego korzysta?

VAT Mini One Stop Shop (MOSS) jest przeznaczony dla przedsiębiorców świadczących usługi cyfrowe, takie jak:

 • Usługi telekomunikacyjne (np. rozmowy telefoniczne, wysyłanie wiadomości tekstowych, transmisja danych)
 • Usługi audiovideo (np. streaming filmów, muzyki, gier)
 • Usługi dostępu do treści (np. dostęp do artykułów, e-booków, czasopism)
 • Usługi hostingowe (np. przechowywanie plików, stron internetowych)
 • Usługi polegające na udostępnianiu licencji na oprogramowanie.

Przedsiębiorcy, którzy świadczą tego rodzaju usługi do klientów z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej, mogą skorzystać z VAT MOSS w celu uproszczenia i usprawnienia rozliczeń VAT za granicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *