Marketing sieciowy, znany też jako MLM (Multi-Level Marketing), to forma marketingu opierająca się na budowaniu sieci sprzedaży produktów lub usług. Przedstawiciele w takiej sieci zarabiają nie tylko na sprzedaży produktów, ale także na prowizji z tytułu sprzedaży dokonanej przez osoby, które zrekrutowali. W ten sposób tworzy się kilku- lub wielopoziomową strukturę sprzedaży. Marketing sieciowy jest często krytykowany za trudność w osiągnięciu zysku i ryzyko związane z inwestycjami, dlatego ważne jest dokładne zapoznanie się z ofertą.

Przykłady działań

Przykłady działań z zakresu marketingu sieciowego to:

 1. Rekrutacja nowych przedstawicieli: rozwijanie sieci sprzedaży poprzez pozyskiwanie nowych przedstawicieli, którzy będą sprzedawać produkty i usługi oraz rekrutować kolejne osoby.
 2. Sprzedaż produktów: sprzedaż bezpośrednia produktów i usług do klientów końcowych, np. poprzez prezentacje produktów i demonstrowanie ich działania.
 3. Szkolenia i treningi: organizowanie szkoleń i treningów dla przedstawicieli, aby zapewnić im wiedzę i umiejętności potrzebne do skutecznej sprzedaży i rekrutacji.
 4. Konferencje i wydarzenia: organizowanie konferencji i wydarzeń, takich jak spotkania z liderami i szkolenia dla przedstawicieli, aby wspierać rozwój sieci sprzedaży i budować wspólnotę.
 5. Programy nagród i premii: oferowanie programów nagród i premii, takich jak bonusy za sprzedaż i rekrutację, aby motywować przedstawicieli do osiągania lepszych wyników.

Wady i zalety

Zalety marketingu sieciowego:

 1. Możliwość zarabiania dodatkowych pieniędzy: marketing sieciowy pozwala ludziom zarabiać dodatkowe pieniądze poprzez sprzedaż produktów i usług oraz rekrutację nowych przedstawicieli.
 2. Niezależność finansowa: marketing sieciowy daje możliwość osiągnięcia niezależności finansowej, ponieważ przedstawiciele są wolni od tradycyjnej hierarchii szefa i podwładnych.
 3. Elastyczny czas pracy: marketing sieciowy pozwala na elastyczne ustawianie godzin pracy, co jest szczególnie korzystne dla osób, które chcą połączyć pracę z innymi zobowiązaniami.
 4. Możliwość rozwoju i samodoskonalenia: marketing sieciowy umożliwia przedstawicielom rozwijanie swoich umiejętności i kwalifikacji, takich jak sprzedaż i liderowanie, poprzez szkolenia i treningi.

Wady marketingu sieciowego:

 1. Niska stopa sukcesu: wiele osób, które próbują zarabiać w marketingu sieciowym, odnosi niski sukces lub nie odnosi go w ogóle.
 2. Niezwykle konkurencyjne środowisko: wiele osób w marketingu sieciowym jest bardzo zaangażowanych w sprzedaż i rekrutację, co prowadzi do bardzo konkurencyjnego środowiska.
 3. Trudność w sprzedaży: sprzedaż produktów i usług w marketingu sieciowym może być trudna, zwłaszcza dla osób, które nie posiadają doświadczenia w sprzedaży lub nie czują się pewnie w kontaktach z ludźmi.
 4. Wysokie koszty: wiele firm w marketingu sieciowym wymaga od swoich przedstawicieli ponoszenia wysokich kosztów, takich jak opłaty za produkty i szkolenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *