SAAS (ang. Software as a Service) to model dystrybucji oprogramowania, w którym aplikacja jest dostarczana przez dostawcę jako usługa sieciowa, a użytkownicy korzystają z niej przez internet. W przeciwieństwie do modelu tradycyjnego, w którym oprogramowanie jest instalowane na komputerze użytkownika, w modelu SAAS oprogramowanie jest dostępne online i użytkownicy korzystają z niego przez przeglądarkę internetową. W modelu SAAS dostawca oprogramowania odpowiada za jego aktualizację, utrzymanie i obsługę techniczną, a użytkownicy płacą za dostęp do oprogramowania lub za jego użytkowanie. Jest to popularny model dystrybucji oprogramowania w chmurze.

Jakie są zalety SaaS?

Model SaaS ma wiele zalet dla użytkowników oprogramowania:

 1. Dostępność: oprogramowanie jest dostępne przez internet, więc można z niego korzystać z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.
 2. Brak konieczności instalacji: użytkownicy nie muszą instalować oprogramowania na swoich komputerach, co znacznie ułatwia jego użytkowanie.
 3. Niskie koszty: w modelu SaaS użytkownicy płacą za dostęp do oprogramowania lub jego użytkowanie, co oznacza, że nie trzeba ponosić kosztów zakupu oprogramowania i jego instalacji.
 4. Łatwe aktualizacje: dostawca oprogramowania odpowiada za aktualizacje i utrzymanie oprogramowania, więc użytkownicy nie muszą się o to martwić.
 5. Wydajność: oprogramowanie jest zazwyczaj hostowane na zaawansowanych serwerach, co oznacza, że jest bardziej wydajne niż oprogramowanie instalowane na komputerach użytkowników.
 6. Bezpieczeństwo: dostawca oprogramowania odpowiada za zabezpieczenie oprogramowania i jego danych przed atakami cybernetycznymi i innymi zagrożeniami.
 7. Elastyczność: użytkownicy mogą dostosować oprogramowanie do swoich potrzeb i skalować je w miarę rozwoju swojej działalności.

Jakie są wady SaaS?

Model SaaS ma też pewne wady, które mogą być istotne dla niektórych użytkowników:

 1. Brak pełnej kontroli: ponieważ oprogramowanie jest dostarczane jako usługa sieciowa, użytkownicy nie mogą mieć pełnej kontroli nad nim. Nie mogą np. modyfikować kodu źródłowego ani instalować dodatkowych rozszerzeń.
 2. Zależność od dostawcy: użytkownicy są zależni od dostawcy oprogramowania, który odpowiada za jego aktualizacje i utrzymanie. W przypadku problemów z oprogramowaniem lub jego awarii, użytkownicy są zdani na pomoc dostawcy.
 3. Koszty: chociaż koszty zakupu i instalacji oprogramowania są niższe w modelu SaaS, to koszty jego użytkowania mogą być wyższe w dłuższej perspektywie.
 4. Ograniczenia funkcjonalności: niektóre oprogramowanie SaaS może mieć ograniczoną funkcjonalność w porównaniu z oprogramowaniem instalowanym na komputerach użytkowników.
 5. Dostępność: oprogramowanie SaaS jest dostępne tylko przez internet, więc użytkownicy nie mogą z niego korzystać, gdy nie mają połączenia z siecią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *