social lending to pośrednictwo pożyczkami między osobami, które polega na udostępnianiu platformy, na której potencjalni pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy mogą się spotkać i zawrzeć umowę pożyczki. Social lending zwany też pożyczkami społecznościowymi, polega na tym, że osoby fizyczne pożyczają swoje pieniądze innym osobom fizycznym, lub przedsiębiorstwom, bez pośrednictwa banków. Pożyczkodawca i pożyczkobiorca ustalają kwotę pożyczki, okres spłaty i oprocentowanie. Platformy te oferują również usługi związane z oceną ryzyka pożyczkobiorcy oraz zabezpieczeniem pożyczki. Social lending jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które chcą pożyczać lub udzielać pożyczek, ale nie chcą korzystać z usług banków, lub dla tych którzy nie spełniają wymagań bankowych.

Social lending – na jakich zasadach to działa?

Social lending działa na podobnych zasadach jak pożyczki bankowe, ale z pewnymi ważnymi różnicami. Podstawowe zasady działania social lendingu to:

 1. Platforma pośrednicząca: platforma internetowa pośredniczy między pożyczkodawcami a pożyczkobiorcami.
 2. Bezpośrednie pożyczki między osobami: pożyczkodawcy pożyczają pieniądze bezpośrednio pożyczkobiorcom, bez pośrednictwa banków.
 3. Ocena ryzyka pożyczkobiorców: platformy social lendingu oferują usługi oceny ryzyka pożyczkobiorców, aby pomóc pożyczkodawcom w podejmowaniu decyzji.
 4. Zabezpieczenie pożyczki: pożyczkobiorcy mogą zabezpieczyć pożyczkę przedmiotami lub nieruchomościami, aby zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania pożyczki.
 5. Negocjowalne warunki: pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy mogą negocjować kwotę pożyczki, okres spłaty i oprocentowanie.
 6. Kontrola pożyczkodawców: platformy social lendingu pozwalają pożyczkodawcom na monitorowanie postępów spłaty pożyczki oraz na zarządzanie swoimi pożyczkami.
 7. Bezpieczeństwo transakcji: platformy social lendingu zapewniają bezpieczeństwo transakcji poprzez szyfrowanie danych i uwierzytelnianie użytkowników.

Kto korzysta z social lendingu?

Social lending jest skierowany do różnych grup klientów, w tym:

 1. Osoby, które chcą pożyczać pieniądze, ale nie spełniają wymagań banków lub nie chcą korzystać z ich usług.
 2. Przedsiębiorstwa, które szukają alternatywnych źródeł finansowania, np. na rozwój działalności lub realizację projektu.
 3. Osoby, które chcą inwestować swoje pieniądze i szukają alternatywy dla tradycyjnych form inwestowania, takich jak lokaty bankowe czy fundusze inwestycyjne.
 4. Osoby, które chcą pożyczać lub udzielać pożyczek bezpośrednio, bez pośrednictwa banków.
 5. Osoby, które chcą pożyczać lub udzielać pożyczek z premią w postaci np. zniżek lub bonusów.

Social lending jest również popularny wśród osób, które chcą wspomóc lokalną społeczność lub przyczynić się do rozwoju przedsiębiorczości, dlatego też platformy social lendingu często skupiają się na wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw.

Czy social lending jest opodatkowany?

Tak, pożyczki udzielane za pośrednictwem platform social lending są opodatkowane. W Polsce podatek od odsetek od pożyczek jest naliczany według stawki 19% i jest odprowadzany przez pożyczkobiorcę. Pożyczkodawca jest zobowiązany do przekazania pożyczkobiorcy informacji o odsetkach uzyskanych z pożyczki oraz do przekazania do urzędu skarbowego informacji o udzielonej pożyczce i odsetkach.

Jeśli pożyczkodawca udziela pożyczek jako działalność gospodarczą to powinien on rozliczać się z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) lub podatku CIT, w zależności od formy opodatkowania działalności. W przypadku pożyczek udzielanych przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, pożyczki te powinny być rozliczane w rocznym zeznaniu podatkowym z zysków kapitałowych (PIT-38).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *