Leasing to rodzaj finansowania polegający na udostępnieniu przez leasingodawcę określonego przedmiotu leasingu (np. maszyny, urządzenia, pojazdu), który jest wykorzystywany przez leasingobiorcę (np. firmę) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Leasingobiorca płaci leasingodawcy określoną ratę leasingową, która zawiera zarówno opłatę za używanie przedmiotu leasingu, jak i odsetki związane z finansowaniem.

Charakterystyka leasingu:

 • Leasing jest formą finansowania, w której leasingodawca udostępnia przedmiot leasingu, a leasingobiorca płaci określoną ratę leasingową,
 • Leasing jest udzielany na określony okres czasu,
 • Leasingobiorca ma prawo do użytkowania przedmiotu leasingu, jednak nie jest jego właścicielem,
 • Leasingobiorca może mieć prawo do nabycia przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy leasingu za określoną cenę,
 • Leasing jest udzielany przez leasingodawcę (np. bank, firmę leasingową) na podstawie umowy leasingu.

Leasing jest często stosowany przez przedsiębiorstwa jako alternatywa dla kredytów, ponieważ pozwala na uniknięcie konieczności poniesienia od razu całości kosztów zakupu przedmiotu leasingu. Leasing jest również często wykorzystywany do finansowania pojazdów, maszyn i urządzeń.

Rodzaje leasingu

Istnieje kilka rodzajów leasingu, które różnią się między sobą celem, na jaki są przeznaczone oraz warunkami, na jakich są udzielane. Oto kilka najważniejszych rodzajów leasingu:

 1. Leasing operacyjny (ang. operating lease) – najczęściej stosowany rodzaj leasingu, polega na udostępnieniu przedmiotu leasingu przez leasingodawcę na określony okres czasu, a leasingobiorca płaci raty leasingowe za jego użytkowanie. Po zakończeniu umowy leasingobiorca zwraca przedmiot leasingu leasingodawcy.
 2. Leasing finansowy (ang. financial lease) – podobnie jak leasing operacyjny, polega na udostępnieniu przedmiotu leasingu przez leasingodawcę, jednak leasingobiorca ma możliwość nabycia przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy za określoną cenę.
 3. Leasing zwrotny (ang. returnable lease) – jest to rodzaj leasingu, w którym leasingobiorca jest zobowiązany do zwrotu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy leasingu.
 4. Leasing z opcją wykupu (ang. lease with option to purchase) – jest to połączenie leasingu operacyjnego i leasingu finansowego, polega na udostępnieniu przedmiotu leasingu przez leasingodawcę, a leasingobiorca ma opcję wykupienia przedmiotu po zakończeniu umowy leasingu za określoną cenę.
 5. Leasing zwrotny z opcją wykupu – polega na tym, że leasingobiorca jest zobowiązany do zwrotu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy leasingu, ale ma możliwość jego wykupienia za określoną cenę.

Leasing oprogramowania – jak to działa?

Leasing oprogramowania (ang. software leasing) to rodzaj leasingu, w którym leasingodawca udostępnia leasingobiorcy licencję na korzystanie z określonego oprogramowania na określony okres czasu. Leasingobiorca płaci raty leasingowe, które zawierają opłatę za użytkowanie oprogramowania oraz ewentualne koszty aktualizacji i serwisu.

Charakterystyka leasingu oprogramowania:

 • Leasingodawca udostępnia leasingobiorcy licencję na korzystanie z oprogramowania,
 • Leasingobiorca płaci raty leasingowe za użytkowanie oprogramowania,
 • Leasingobiorca nie jest właścicielem oprogramowania,
 • Po zakończeniu umowy leasingu, leasingobiorca zwraca licencję leasingodawcy,
 • Leasing oprogramowania jest często wykorzystywany przez przedsiębiorstwa jako alternatywa dla zakupu oprogramowania, pozwala uniknąć wydatków związanych z zakupem licencji.

Leasing oprogramowania pozwala firmom uniknąć konieczności zakupu licencji na oprogramowanie na własność, co jest często kosztowne i pozwala firmom skupić się na swoich podstawowych działaniach, zamiast na zarządzaniu oprogramowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *