Marketing sportowy to dziedzina marketingu, która zajmuje się wykorzystywaniem sportu do promowania produktów, usług lub marek. Może on obejmować różne działania, takie jak sponsoring, reklamę, pr, merchandising, eventy czy też digital marketing.

Sponsoring polega na finansowaniu lub wsparciu działań sportowych przez przedsiębiorstwo lub markę w zamian za ekspozycję swojej marki. Reklama sportowa to umieszczenie reklamy produktów lub usług w miejscach związanych z dyscypliną sportową, np. na bilbordach, w telewizji, radiu czy internecie.

Public relation (PR) w marketingu sportowym polega na budowaniu pozytywnego wizerunku marki poprzez relacje z mediami i opinią publiczną. Merchandising to sprzedaż produktów związanych z danym sportem lub drużyną np. koszulki, kubki, plakaty.

Eventy sportowe to organizowanie imprez sportowych związanych z danym produktem, usługą lub marką, np. turnieje golfowe, maratony czy pikniki firmowe. Natomiast digital marketing to promowanie marki poprzez kanały cyfrowe, takie jak social media, aplikacje mobilne czy gry online.

Marketing sportowy jest skuteczny, ponieważ sport jest ważnym elementem życia wielu ludzi i może być dobrym sposobem na przyciągnięcie uwagi do marki i budowanie lojalności konsumentów.

Rodzaje marketingu sportowego

Istnieje wiele rodzajów marketingu sportowego, w tym:

 1. Sponsoring: jest to finansowanie lub wsparcie działań sportowych przez przedsiębiorstwo lub markę w zamian za ekspozycję swojej marki. Może to obejmować sponsoring drużyn, zawodników, imprez sportowych lub obiektów sportowych.
 2. Reklama: to umieszczanie reklam produktów lub usług w miejscach związanych z dyscypliną sportową, np. na bilbordach, w telewizji, radiu, internecie.
 3. Public Relations (PR): to budowanie pozytywnego wizerunku marki poprzez relacje z mediami i opinią publiczną. Może to obejmować organizowanie konferencji prasowych, wywiadów z zawodnikami lub trenerami, czy też wydarzenia związane z marką.
 4. Merchandising: to sprzedaż produktów związanych z danym sportem lub drużyną, np. koszulki, kubki, plakaty.
 5. Eventy sportowe: to organizowanie imprez sportowych związanych z danym produktem, usługą lub marką, np. turnieje golfowe, maratony czy pikniki firmowe.
 6. Digital marketing: to promowanie marki poprzez kanały cyfrowe, takie jak social media, aplikacje mobilne, gry online.
 7. Ambush marketing: to działanie marketingowe polegające na wykorzystywaniu bezpłatnie korzyści związanych z dużym wydarzeniem sportowym bez oficjalnego sponsorowania.
 8. Branded content: to działanie polegające na tworzeniu treści związanych z danym wydarzeniem sportowym lub drużyną, które jednocześnie promują markę.

Przykłady marketingu sportowego

Przykłady marketingu sportowego mogą obejmować:

 1. Sponsoring drużyny piłkarskiej przez firmę odzieżową, która umieszcza swoją markę na koszulkach drużyny
 2. Reklama napojów energetycznych podczas transmisji meczów piłkarskich na telewizji
 3. Public relations – wywiady z zawodnikami drużyny piłkarskiej przeprowadzane przez markę odzieżową
 4. Merchandising – sprzedaż koszulek drużyny piłkarskiej z logo firmy odzieżowej
 5. Eventy sportowe – organizowanie biegu charytatywnego przez firmę farmaceutyczną
 6. Digital marketing – promowanie marki napojów energetycznych przez influencerów na Instagramie
 7. Ambush marketing – umieszczanie reklamy marki samochodów na tle meczu piłkarskiego bez oficjalnego sponsorowania
 8. Branded content – tworzenie filmów z zawodnikami drużyny piłkarskiej, które promują markę odzieżową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *