Archetyp marki to pojęcie z zakresu marketingu, które odnosi się do wykorzystania archetypów ludzkich do budowania skojarzeń związanych z marką. Archetyp to uniwersalny wzór zachowania, postawy lub charakteru, który jest zakorzeniony w ludzkiej psychice.

Marketingowcy wykorzystują archetypy, aby wywołać emocjonalne skojarzenia związane z marką, co pomaga w budowaniu silnej i trwałej relacji z klientami. Przykłady archetypów marki to: Władca (marka luksusowa), Nauczyciel (marka edukacyjna), Człowiek w cieniu (marka skromna) itp.

Marki, które skutecznie identyfikują i wykorzystują swój archetyp, są lepiej postrzegane przez konsumentów i łatwiej budują lojalność wobec swojej marki.

Z czego składają się archetypy marki?

Archetypy marki składają się z kilku elementów, które pozwalają na identyfikację uniwersalnego wzoru zachowania, postawy lub charakteru:

 1. Historia: Archetypy marki są związane z mitologią, legendami lub baśniami, które odzwierciedlają uniwersalne motywy ludzkiego doświadczenia.
 2. Charakter: Każdy archetyp marki ma swój unikalny charakter, który odzwierciedla typowy sposób zachowania i postawy.
 3. Emocje: Archetypy marki wywołują określone emocje u konsumentów, co pomaga w budowaniu silnej i trwałej relacji z marką.
 4. Symbolika: Archetypy marki są często reprezentowane przez określone symbole, które ułatwiają rozpoznanie marki.
 5. Osobowość: Archetypy marki reprezentują typową osobowość, która jest związana z marką.
 6. Potrzeby i wartości: Archetypy marki są związane z określonymi potrzebami i wartościami, które odpowiadają potrzebom i wartościom konsumentów.

Jak wykorzystać archetypy marki w marketingu?

Istnieje kilka sposobów wykorzystania archetypów marki w marketingu:

 1. Identyfikacja archetypu: Pierwszym krokiem jest identyfikacja archetypu marki, który najlepiej odzwierciedla charakter, postawę i cele marki.
 2. Budowanie strategii: Po identyfikacji archetypu marki, należy zbudować strategię marketingową, która będzie opierać się na archetypie.
 3. Tworzenie treści: Archetyp marki powinien być przedstawiony w treściach reklamowych, takich jak filmy reklamowe, reklamy prasowe, social media.
 4. Projektowanie produktów: Archetyp marki powinien być również odzwierciedlony w designie produktów, opakowaniach, logo itp.
 5. Kształtowanie relacji z klientami: Archetyp marki powinien być również wykorzystywany w komunikacji z klientami, takiej jak e-maile, rozmowy telefoniczne itp.
 6. Utrzymywanie spójności: ważne jest, aby utrzymywać spójność w komunikacji marki i jej archetypu, co pozwala na budowanie silnej i trwałej relacji z klientami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *