Wirtualna księgowość to usługa polegająca na zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa za pomocą internetu oraz specjalnych programów komputerowych. Wirtualna księgowość pozwala na zdalne przesyłanie dokumentów finansowych, takich jak faktury, rachunki czy płatności, między klientem a księgowym, co pozwala na znaczne skrócenie czasu potrzebnego na przetwarzanie danych.

Wirtualna księgowość jest idealna dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie posiadają własnego działu księgowego lub chcą skorzystać z usług księgowych w sposób bardziej efektywny i ekonomiczny.

Usługi wirtualnej księgowości obejmują m.in. :

 • prowadzenie ksiąg rachunkowych,
 • prowadzenie ewidencji przychodów i rozchodów
 • sporządzanie deklaracji podatkowych,
 • przygotowywanie sprawozdań finansowych,
 • pomoc w rozliczaniu z ZUS czy też US
 • wsparcie w sytuacjach kontroli skarbowej
 • dostęp do danych finansowych online

Wirtualna księgowość pozwala na oszczędność czasu i kosztów, a także daje dostęp do specjalistycznej wiedzy księgowej.

Czym różni się księgowość wirtualna od standardowej?

Księgowość wirtualna różni się od standardowej księgowości przede wszystkim tym, że jest ona oparta na wykorzystaniu technologii internetowej i specjalnych programów komputerowych.

 1. Zdalny dostęp: W przypadku księgowości wirtualnej, klient ma dostęp do swoich danych finansowych z dowolnego miejsca i o dowolnej porze za pośrednictwem internetu. Natomiast w standardowej księgowości, klient musi dostarczać dokumenty finansowe osobiście lub przesyłać je pocztą.
 2. Automatyzacja procesów: Wirtualna księgowość pozwala na automatyzację procesów księgowych, takich jak przetwarzanie faktur czy rozliczanie podatków. W standardowej księgowości te procesy są wykonywane ręcznie.
 3. Oszczędność czasu i kosztów: Wirtualna księgowość pozwala na znaczne skrócenie czasu potrzebnego na przetwarzanie danych oraz na oszczędność kosztów związanych z utrzymaniem działu księgowego.
 4. Dostępność specjalistycznej wiedzy: Firmy oferujące usługi wirtualnej księgowości posiadają specjalistów z różnych dziedzin takich jak prawo podatkowe czy rachunkowość, co pozwala na dostęp do specjalistycznej wiedzy.

Dlaczego warto prowadzić księgowość wirtualną?

Prowadzenie księgowości wirtualnej ma wiele zalet, w tym:

 1. Oszczędność czasu: Wirtualna księgowość pozwala na automatyzację procesów księgowych, co skraca czas potrzebny na przetwarzanie danych i pozwala skupić się na innych aspektach działalności przedsiębiorstwa.
 2. Oszczędność kosztów: Prowadzenie księgowości wirtualnej pozwala na oszczędność kosztów związanych z utrzymaniem własnego działu księgowego, a także związanych z drukiem, przesyłką i archiwizacją dokumentów.
 3. Dostęp do specjalistycznej wiedzy: Firmy oferujące usługi wirtualnej księgowości posiadają specjalistów z różnych dziedzin takich jak prawo podatkowe czy rachunkowość, co pozwala na dostęp do specjalistycznej wiedzy.
 4. Zdalny dostęp do danych: Prowadzenie księgowości wirtualnej pozwala na zdalny dostęp do danych finansowych z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, co jest bardzo wygodne dla przedsiębiorców, którzy często podróżują.
 5. Bezpieczeństwo danych: Firmy oferujące usługi wirtualnej księgowości stosują odpowiednie zabezpieczenia, aby zapewnić bezpieczeństwo przesyłanych danych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *