Grywalizacja to połączenie elementów gry z procesami biznesowymi w firmie. Polega ona na wykorzystaniu mechanizmów grywalizacji, takich jak punkty, nagrody, rankingi, cele, wyzwania, itp. w celu motywowania pracowników do osiągania lepszych wyników, rozwijania kompetencji, czy też poprawy relacji między pracownikami.

Grywalizacja może być stosowana w różnych obszarach działalności firmy, takich jak:

 • szkolenia,
 • rozwój kompetencji,
 • relacje między pracownikami,
 • komunikacja,
 • sprzedaż,
 • marketingu
 • czy inne.

Grywalizacja pozwala na zwiększenie zaangażowania pracowników, poprawę efektywności i motywacji, a także na budowanie lepszych relacji między pracownikami. Ważne jest aby grywalizacja była dostosowana do konkretnej firmy i branży oraz była zintegrowana z całym procesem biznesowym.

Przykłady grywalizacji w biznesie

Przykłady stosowania grywalizacji w biznesie mogą obejmować:

 1. Szkolenia: Stosowanie grywalizacji w procesie szkolenia pozwala na bardziej angażujące przyswajanie wiedzy. Przykładem jest stworzenie gry symulacyjnej, w której pracownicy mogą wcielić się w rolę menedżera i podejmować decyzje dotyczące różnych sytuacji biznesowych.
 2. Rozwój kompetencji: Grywalizacja pozwala na rozwijanie określonych kompetencji pracowników. Przykładem jest stworzenie platformy do nauki języka obcego, w której pracownicy mogą rywalizować ze sobą o najlepsze wyniki.
 3. Relacje między pracownikami: Grywalizacja może być stosowana do budowania lepszych relacji między pracownikami. Przykładem jest stworzenie gry typu escape room, w której pracownicy muszą współpracować, aby rozwiązać zagadki i uciec z pomieszczenia.
 4. Sprzedaż: Grywalizacja może być stosowana do motywowania pracowników sprzedaży do osiągania lepszych wyników. Przykładem jest stworzenie systemu punktów, w którym pracownicy otrzymują punkty za sprzedaż i konkurują o nagrody.
 5. Marketing: Grywalizacja może być stosowana w marketingu, na przykład w celu zwiększenia zaangażowania klientów. Przykładem jest stworzenie konkursu, w którym klienci mogą wygrać nagrody za wykonanie określonych zadań, takich jak np. udostępnienie posta na swoim profilu na Facebooku czy Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *