Założenie własnej firmy wiąże się z pewnym procesem, a konkretne kroki mogą się różnić w zależności od rodzaju i formy działalności, jednak ogólnie, oto kroki, które można wziąć pod uwagę:

 1. Określenie swojej branży i rodzaju działalności – przemyślenie jakie usługi lub produkty chcesz oferować, jakie masz kwalifikacje i doświadczenie w danej branży.
 2. Przygotowanie biznesplanu – opisanie swojej koncepcji biznesowej, analiza rynku i konkurencji, prognozowanie przychodów i kosztów, tworzenie strategii rozwoju.
 3. Zarejestrowanie działalności gospodarczej – wybór odpowiedniej formy opodatkowania i formy prawnej, rejestracja firmy w odpowiednich instytucjach, takich jak Urząd Miasta, GUS czy ZUS.
 4. Ubezpieczenie swojej działalności – wykupienie odpowiednich ubezpieczeń dla swojego biznesu, takie jak ubezpieczenie OC, ubezpieczenie mienia czy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

CZY ŁATWO TRAFIĆ DO KSIĘGOWEJ – LOKALIZACJA BIURA KSIĘGOWEGO.

Dokonując wyboru biura księgowego lub wirtualnego biura musimy przemyśleć wiele aspektów, gdyż bardzo często wiąże się to z nawiązaniem dłuższej współpracy między księgowym a korzystającym z tych usług. Taka współpraca może trwać 1 miesiąc, 1 rok a może nawet kilka lat.

Ważna jest tutaj odpowiednia lokalizacja biura księgowego, która jest istotna zarówno ze strony prowadzących biuro rachunkowe jak i przedsiębiorcy.

Jeśli decydujemy się założyć tradycyjne biuro rachunkowe, musimy przemyśleć gdzie ulokować jego siedzibę. W gruncie rzeczy nie jest to sprawa prosta. Na pewno powinno być to miejsce dobrze rozpoznawane przez mieszkańców, cieszące się dogodną lokalizacją oraz łatwością dotarcia do niego przez potencjalnych klientów. Taką dobrą lokalizację posiada biuro księgowe Kalisz mające swą siedzibę na ulicy Kazimierzowskiej 24/5 oraz Mickiewicza 25/2.

Prawie 90% przedsiębiorców decydujących się na skorzystanie z usług księgowych, oprócz jakości usług zwraca także uwagę na lokalizację owego biura. Czy będzie blisko ich siedziby firmy lub domu, czy nie będzie mieściło się w odległości 10 km od nich aby nie poświęcić średnio 1 godzinę, na dojazd. Sytuacja wygląda inaczej, gdy decydujemy się na księgowość internetową. Wtedy dostarczanie dokumentów odbywa się za pośrednictwem internetu.

Jak wynika z przeprowadzonych badań na 100 poddanych badaniu osób, dla 90 z nich lokalizacja biura księgowego jest ważną kwestią. Dlatego należy dobrze ją przemyśleć i zdecydować się na miejsce najbardziej nam odpowiadające.

Do kogo zwrócić się o pomoc, zakładając własną firmę?

Przy zakładaniu własnej firmy istnieje wiele instytucji i organizacji, do których można się zwrócić o pomoc. Oto kilka przykładów:

 1. Urząd Miasta lub Powiatu – tam można uzyskać informacje na temat rejestracji działalności gospodarczej i wymogów prawnych związanych z zakładaniem firmy.
 2. ZUS – tam można uzyskać informacje na temat składek i ubezpieczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
 3. Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – w przypadku działalności rolniczej.
 4. Izby Gospodarcze, Stowarzyszenia Branżowe – mogą pomóc w uzyskaniu informacji na temat rynku i konkurencji, a także w kontaktach z innymi przedsiębiorcami.

Najpopularniejsze błędy przy zakładaniu firmy

Istnieje wiele błędów, które mogą popełnić osoby zakładające własną firmę. Oto kilka najczęstszych z nich:

 1. Brak przemyślanego biznesplanu – wiele osób zakładających własną firmę nie przygotowuje odpowiedniego biznesplanu, przez co trudniej jest im określić cele i strategię działania.
 2. Niedoszacowanie kosztów – brak realistycznej oceny kosztów związanych z zakładaniem i prowadzeniem firmy może prowadzić do braku odpowiedniego zabezpieczenia finansowego.
 3. Niedoszacowanie ryzyka – brak odpowiedniej analizy ryzyka może prowadzić do niedoszacowania potencjalnych zagrożeń i trudności związanych z prowadzeniem działalności.
 4. Brak odpowiedniego ubezpieczenia – nie posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia może prowadzić do nieprzewidzianych strat finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *