Coworking to model pracy, w którym osoby niezależne, takie jak freelancerzy, przedsiębiorcy, startupy oraz pracownicy zdalni, wynajmują wspólne powierzchnie biurowe i wykorzystują je do pracy. Coworking umożliwia pracownikom pracę w środowisku, w którym mogą spotykać się z innymi profesjonalistami, wymieniać pomysłami i nawiązywać nowe kontakty biznesowe.

Coworking daje pracownikom dostęp do wspólnych przestrzeni, takich jak sale konferencyjne, kuchnie, sale wypoczynkowe oraz inne udogodnienia, takie jak drukarki czy kserokopiarki. Wiele miejsc coworkingowych oferuje również usługi takie jak recepcja, dostęp do internetu czy sprzątanie.

Zasady coworkingu

Zasady coworkingu mogą się różnić w zależności od miejsca, jednak ogólnie rzecz biorąc, istnieją kilka podstawowych zasad, które są stosowane w większości miejsc coworkingowych:

 1. Współpraca i komunikacja: Coworking to praca w środowisku, w którym różni ludzie pracują razem. Dlatego ważne jest, aby wszyscy pracownicy byli życzliwi i chętni do współpracy oraz komunikowali się w sposób profesjonalny.
 2. Bezpieczeństwo i prywatność: Wszyscy pracownicy powinni respektować prywatność i bezpieczeństwo innych pracowników. Oznacza to, że nie powinno się przeszukiwać cudzych rzeczy ani udostępniać informacji o innych pracownikach bez ich zgody.
 3. Porządek i czystość: Wszyscy pracownicy powinni dbać o czystość i porządek w miejscu pracy. Oznacza to, że powinni po sobie sprzątać po skończonej pracy i nie zostawiać bałaganu.
 4. Dostępność: Wiele miejsc coworkingowych jest dostępnych przez całą dobę, jednak ważne jest, aby pracownicy respektowali godziny pracy innych pracowników i nie przeszkadzali im podczas pracy.
 5. Szanowanie własności: Wszyscy pracownicy powinni szanować własność innych pracowników oraz własność samego miejsca coworkingowego, co oznacza, że nie powinno się korzystać z cudzych rzeczy bez zgody.

Zalety coworkingu

Coworking ma wiele zalet, zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Oto kilka najważniejszych z nich:

 1. Oszczędności kosztów: Wynajmowanie wspólnej powierzchni biurowej jest tańsze niż wynajmowanie prywatnego biura dla każdego pracownika.
 2. Elastyczność: Coworking pozwala na elastyczność w kwestii wynajmowania powierzchni, co oznacza, że można wynajmować ją na krótszy okres czasu niż tradycyjne wynajem biura.
 3. Możliwość nawiązywania nowych kontaktów: Coworking daje możliwość spotkania innych przedsiębiorców, freelancerów i pracowników zdalnych, co pozwala na rozwijanie swojej sieci kontaktów biznesowych.
 4. Zwiększona produktywność: Praca w środowisku z innymi profesjonalistami może zwiększyć motywację i produktywność pracowników.
 5. Dostępność do wspólnych udogodnień: Wiele miejsc coworkingowych oferuje dostęp do wspólnych udogodnień, takich jak sale konferencyjne, kuchnie, drukarki, internet itp.
 6. Flexibility: Coworking daje możliwość pracy z różnych miejsc, co pozwala na większą elastyczność w kwestii miejsca pracy.
 7. Work-Life Balance: Coworking pozwala na lepsze rozłączenie pracy i życia prywatnego, dając pracownikom więcej czasu na rzeczy, które robią poza pracą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *