Cross-marketing to strategia marketingowa, w której różne firmy współpracują ze sobą, aby promować swoje produkty lub usługi. W ramach cross-marketingu, firmy mogą wymieniać się reklamami, oferować klientom zniżki lub specjalne oferty, albo nawet połączyć swoje produkty lub usługi w jedną ofertę. Celem cross-marketingu jest zwiększenie rozpoznawalności marek, zwiększenie sprzedaży, a także pozyskanie nowych klientów.

Cross-marketing może być stosowany na różnych poziomach biznesu, od połączenia produktów różnych marek w jednym sklepie, po współpracę między firmami z różnych branż.

Przykładami cross-marketingu mogą być:

 • Umowa między producentem napojów a producentem chipsów, w której napoje będą sprzedawane z chipami w jednym pakiecie.
 • Umowa między sklepem internetowym a firmą kurierską, w której klienci sklepu otrzymają zniżkę na usługę kurierską.
 • Umowa między dwoma sklepami z różnymi produktami, w której klienci jednego sklepu otrzymają zniżkę w drugim sklepie.

Przykłady cross marketingu

Przykłady cross-marketingu mogą być różne i zależeć od branży i rodzaju produktów lub usług, jednak kilka przykładów mogą być:

 1. Umowa między producentem napojów a producentem chipsów, w której napoje będą sprzedawane z chipami w jednym pakiecie, albo w sklepie promującym oba produkty razem.
 2. Umowa między sklepem internetowym a firmą kurierską, w której klienci sklepu otrzymają zniżkę na usługę kurierską, albo specjalne oferty.
 3. Umowa między dwoma sklepami z różnymi produktami, w której klienci jednego sklepu otrzymają zniżkę w drugim sklepie.
 4. Umowa między hotelem a wypożyczalnią samochodów, w której goście hotelu mogą wypożyczyć samochód po specjalnej cenie.
 5. Umowa między firmą oferującą usługi turystyczne a liniami lotniczymi, w której klienci mogą kupić bilety lotnicze i usługi turystyczne w jednym pakiecie po specjalnej cenie.
 6. Umowa między firmą oferującą ubezpieczenie samochodowe a stacją benzynową, w której klienci mogą otrzymać zniżki na paliwo po zakupie ubezpieczenia.
 7. Umowa między firmą oferującą usługi telekomunikacyjne a sklepem RTV-AGD, w której klienci mogą otrzymać zniżki na sprzęt elektroniczny po zakupie usług telekomunikacyjnych.

Zalety wykorzystywania cross marketingu

Cross marketing polega na łączeniu ofert różnych produktów lub usług w jednej kampanii reklamowej lub promocji. Warto korzystać z cross marketingu, ponieważ:

 1. Pozwala na lepsze wykorzystanie budżetu reklamowego, ponieważ różne produkty lub usługi mogą być promowane jednocześnie.
 2. Zwiększa skuteczność reklamy, ponieważ klienci mogą być skłonni do skorzystania z oferty, jeśli jest ona skojarzona z innym produktem lub usługą, który już znają i cenią sobie.
 3. Umożliwia dotarcie do nowych grup odbiorców, ponieważ różne produkty lub usługi mogą być skierowane do różnych grup docelowych.
 4. Pomaga w budowaniu lojalności klientów, ponieważ oferowanie im różnych produktów lub usług może sprawić, że będą oni czuli się ważni i docenieni.
 5. Może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży, ponieważ klienci mogą być skłonni do zakupu kilku produktów lub usług jednocześnie, jeśli są one ze sobą powiązane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *