Elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU) to narzędzie, które pozwala na skierowanie wezwania do zapłaty za pośrednictwem internetu. Jest to szybki i skuteczny sposób na dochodzenie roszczeń z tytułu nieuregulowanych należności.

Postępowanie EPU jest przeprowadzane za pośrednictwem elektronicznego komunikatora sądowego (np. e-sąd) i polega na przesłaniu wezwania do zapłaty drogą elektroniczną do dłużnika. Dłużnik ma 14 dni na odpowiedź na wezwanie, a jeśli nie ureguluje należności, wierzyciel może skierować sprawę do sądu.

EPU jest skuteczne, szybkie i tanie w porównaniu z tradycyjnymi metodami dochodzenia roszczeń. Jest to zwłaszcza przydatne dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą szybko i skutecznie odzyskać należności od swoich dłużników.

Co jeśli EPU nie przyniesie skutku?

eśli elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU) nie przyniesie skutku, wierzyciel ma kilka opcji, aby odzyskać swoje należności. Oto kilka przykładów:

  1. Skierowanie sprawy do sądu: jeśli dłużnik nie odpowie na wezwanie do zapłaty lub nie ureguluje należności, wierzyciel może skierować sprawę do sądu w celu dochodzenia swoich roszczeń.
  2. Postępowanie egzekucyjne: po wygraniu sprawy w sądzie, wierzyciel może skierować sprawę do komornika, aby przeprowadzić egzekucję należności.
  3. Mediacja lub arbitraż: jeśli strony nie są w stanie dojść do porozumienia, mogą rozważyć mediację lub arbitraż w celu rozwiązania sporu.
  4. Zawarcie ugody

Kto może wystawić elektroniczne postepowanie upominawcze?

Elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU) może być wystawione przez każdego wierzyciela, który posiada roszczenie o zapłatę pieniędzy. Wierzyciel musi posiadać ważny tytuł egzekucyjny, taki jak wyrok sądu lub tytuł wykonawczy, który stanowi podstawę do dochodzenia roszczenia.

Jednak, nie każdy wierzyciel ma dostęp do elektronicznego postepowanie upominawczego. Dostęp do EPU jest udostępniony tylko dla wierzycieli, którzy zarejestrowali się w systemie elektronicznego postepowanie upominawczego.

Aby skorzystać z EPU, wierzyciel musi posiadać konto w systemie elektronicznego postepowanie upominawczego, a następnie po zalogowaniu się na swoje konto, przesłać wezwanie do zapłaty do dłużnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *