Paragony fiskalne to dokumenty potwierdzające dokonanie sprzedaży i udokumentowanie podatku od sprzedaży. Charakteryzują się one następującymi cechami:

 1. Unikalny numer: każdy paragon fiskalny posiada unikalny numer, który pozwala na jego identyfikację.
 2. Dokładna data i czas: paragony fiskalne zawierają dokładną datę i czas wystawienia.
 3. Informacje o sprzedawcy i nabywcy: paragony fiskalne zawierają informacje o sprzedawcy, takie jak numer NIP i adres, oraz informacje o nabywcy, takie jak imię i nazwisko lub nazwa firmy.
 4. Szczegóły transakcji: paragony fiskalne zawierają szczegóły transakcji, takie jak nazwa towaru lub usługi, ilość, cenę jednostkową, wartość transakcji i podatek.
 5. Potwierdzenie zapłaty: paragony fiskalne zawierają informację o sposobie zapłaty, takie jak gotówka, karta lub przelew.
 6. Dedykowane drukarki fiskalne: paragony fiskalne wystawia się z wykorzystaniem specjalistycznych drukarek fiskalnych, które zapewniają ich poprawność i bezpieczeństwo.

Kto jest zwolniony z wystawiania paragonów fiskalnych?

Nie wszystkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do wystawiania paragonów fiskalnych. Kto jest zwolniony z tego obowiązku może różnić się w zależności od kraju, jednak zazwyczaj zwolnieni z tego obowiązku są:

 1. Małe firmy: Firmy o niskim obrocie mogą być zwolnione z obowiązku wystawiania paragonów fiskalnych, jednak granica ta jest różna w zależności od kraju.
 2. Firmy, które nie przeprowadzają sprzedaży bezpośredniej: Firmy, które nie sprzedają produktów lub usług bezpośrednio klientom, takie jak dostawcy usług finansowych, mogą być zwolnione z obowiązku wystawiania paragonów fiskalnych.
 3. Firmy, które sprzedają towary i usługi na rzecz innych przedsiębiorstw: Firmy, które sprzedają towary i usługi tylko na rzecz innych przedsiębiorstw, zwolnione z obowiązku wystawiania paragonów fiskalnych.
 4. Firmy, które sprzedają towary i usługi na rzecz sektora publicznego
 5. Firmy, które sprzedają towary i usługi na rzecz sektora rolniczego

Paragon fiskalny a faktura – podobieństwa i różnice

Paragon fiskalny i faktura to dwa różne dokumenty, które służą do udokumentowania sprzedaży i podatku od sprzedaży. Oto kilka podobieństw i różnic między nimi:

Podobieństwa:

 1. Oba dokumenty służą do udokumentowania sprzedaży i podatku od sprzedaży.
 2. Oba dokumenty zawierają informacje o sprzedawcy i nabywcy, a także szczegóły transakcji, takie jak nazwa towaru lub usługi, ilość, cenę jednostkową, wartość transakcji i podatek.
 3. Oba dokumenty muszą być wystawione przez sprzedawcę i dostarczone nabywcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *