Customer experience (CX) to całościowe doświadczenie klienta związane z marką, produktami lub usługami, które obejmuje wszystkie interakcje klienta z firmą, od pierwszego kontaktu do pozyskania, a także poza nim, na przykład po zakupie. Celem CX jest stworzenie pozytywnych i satysfakcjonujących doświadczeń dla klientów, co może przyciągnąć ich do powtórnych zakupów i polecania marki innym.

Polega ono na identyfikacji potrzeb i oczekiwań klientów, projektowaniu i dostarczaniu dostosowanych do nich rozwiązań, a także na ciągłym monitorowaniu i poprawie doświadczeń klientów.

CX skupia się na całym procesie obsługi klienta, od pierwszego kontaktu przez proces zakupu aż po pozyskanie i utrzymanie lojalności klienta. Oznacza to, że wszystkie elementy, od marketingu, przez projektowanie produktów, po działania posprzedażowe, muszą być dostosowane do potrzeb i oczekiwań klientów.

Funkcje customer experience

Funkcje customer experience (CX) obejmują:

 1. Identyfikacja potrzeb i oczekiwań klientów: Zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów jest kluczowe dla stworzenia pozytywnego doświadczenia. Firmy mogą to robić poprzez badania rynku, ankiety, rozmowy z klientami itp.
 2. Projektowanie i dostarczanie dostosowanych rozwiązań: Firmy mogą projektować i dostarczać rozwiązania dostosowane do potrzeb i oczekiwań klientów, na przykład poprzez personalizację produktów lub usług.
 3. Ciągłe monitorowanie i poprawa doświadczeń klientów: Firmy powinny ciągle monitorować i analizować doświadczenia klientów, aby identyfikować i rozwiązywać problemy oraz ulepszać procesy.
 4. Dostępność i jakość obsługi klienta: Firmy powinny zapewnić szybki i skuteczny kontakt z klientami przez różne kanały, takie jak telefon, e-mail, czat itp.
 5. Personalizacja: Firmy mogą personalizować swoje produkty i usługi

Przykłady

Przykłady customer experience (CX) mogą obejmować:

 1. Hotel, który oferuje pokoje dostosowane do indywidualnych potrzeb gości, takie jak specjalne potrzeby dietetyczne, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych itp.
 2. Sklep internetowy, który oferuje personalizowane rekomendacje produktów na podstawie historii zakupów i preferencji klientów.
 3. Restauracja, która oferuje specjalne menu dla alergików i wegetarian, a także specjalne opcje dla dzieci.
 4. Firma, która oferuje dedykowanego opiekuna ds. klientów, który jest odpowiedzialny za rozwiązywanie problemów i udzielanie odpowiedzi na pytania klientów.
 5. Aplikacja mobilna, która oferuje personalizowane powiadomienia i rekomendacje dla użytkowników na podstawie ich historii użytkowania i preferencji.
 6. Firma, która oferuje program lojalnościowy dla swoich klientów z nagrodami i specjalnymi ofertami.
 7. Sklep stacjonarny, który oferuje specjalne promocje i oferty dla swoich klientów wykorzystując dane z ich historii zakupów i preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *