Leasing to forma finansowania polegająca na wynajmowaniu przez przedsiębiorstwo (najemcę) przedmiotu leasingu (np. maszyn, samochodów, budynków) od leasingodawcy (np. banku, leasingowej spółki) na określony czas (np. 3 lata) za opłacanie okresowych rat leasingowych. Leasingodawca jest właścicielem przedmiotu leasingu i odpowiada za jego utrzymanie, naprawy i ubezpieczenie.

Leasing jest popularnym sposobem finansowania przedmiotów trwałego użytku, ponieważ pozwala na uniknięcie konieczności wyłożenia dużych kwot pieniędzy na zakup oraz pozwala na skupienie się na podstawowej działalności przedsiębiorstwa, a także pozwala na uniknięcie obciążenia bilansu spółki.

Leasing może być podzielony na dwie główne formy: operacyjny i finansowy. Leasing operacyjny jest bardziej podobny do wynajmu, natomiast leasing finansowy jest bardziej podobny do kredytu.

Podstawowe zasady leasingu

Podstawowe zasady leasingu to:

 1. Leasingodawca jest właścicielem przedmiotu leasingu i odpowiada za jego utrzymanie, naprawy i ubezpieczenie.
 2. Najemca (przedsiębiorstwo) zobowiązuje się do opłacania okresowych rat leasingowych na okres trwania umowy leasingu.
 3. Umowa leasingu jest zawierana na określony czas (np. 3 lata)
 4. Po zakończeniu umowy leasingu, najemca może wykupić przedmiot leasingu za cenę wykupu, lub oddać go leasingodawcy.
 5. Leasingodawca jest odpowiedzialny za ubezpieczenie przedmiotu leasingu, natomiast najemca odpowiada za jego utrzymanie i konserwację.
 6. Leasing może być podzielony na dwie główne formy: operacyjny i finansowy. Leasing operacyjny jest bardziej podobny do wynajmu, natomiast leasing finansowy jest bardziej podobny do kredytu.
 7. Leasingodawca pobiera opłatę za udostępnienie przedmiotu leasingu, która jest zawarta w ratach leasingowych, które są płacone przez najemcę.

Rodzaje leasingu

Istnieje kilka rodzajów leasingu, które różnią się między sobą pod względem celu, warunków czy podmiotów zaangażowanych w proces leasingowy. Oto niektóre z nich:

 1. Leasing operacyjny: jest to forma leasingu, w której przedmiot leasingu jest użytkowany przez najemcę, ale pozostaje własnością leasingodawcy. Ten rodzaj leasingu jest często wykorzystywany do finansowania maszyn, urządzeń czy pojazdów.
 2. Leasing finansowy: jest to forma leasingu, w której przedmiot leasingu jest również użytkowany przez najemcę, ale po okresie leasingu staje się jego własnością po spełnieniu warunków określonych w umowie. Ten rodzaj leasingu jest często wykorzystywany do finansowania nieruchomości czy budynków.
 3. Sale and Leaseback: jest to rodzaj leasingu, w którym najemca sprzedaje przedmiot leasingu leasingodawcy, a następnie wynajmuje go od niego na określony czas. Ten rodzaj leasingu jest często wykorzystywany przez przedsiębiorstwa, które chcą szybko pozyskać środki finansowe.
 4. Leasing konsorcjalny: jest to rodzaj leasingu, w którym kilka podmiotów finansowych wspólnie finansują przedmiot leasingu. Ten rodzaj leasingu jest często wykorzystywany przy finansowaniu dużych projektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *