Opłata prolongacyjna to opłata, którą kredytobiorca musi uiścić, jeśli chce przedłużyć okres kredytowania. Jest to opłata pobierana przez bank lub inne instytucje finansowe za udzielenie kredytobiorcy możliwości przedłużenia terminu spłaty kredytu.

Opłata prolongacyjna jest pobierana zwykle w przypadku kredytów konsumpcyjnych, takich jak kredyty gotówkowe czy kredyty ratalne. Jest ona równa części odsetek za okres przedłużenia kredytowania.

Opłata prolongacyjna jest różna w zależności od banku czy instytucji finansowej, jak również od warunków umowy kredytowej. Dlatego ważne jest dokładne przeczytanie warunków umowy przed jej podpisaniem, aby wiedzieć jakie koszty związane z przedłużeniem terminu spłaty kredytu się ponosi.

Ile wynosi opłata prolongacyjna?

Wysokość opłaty prolongacyjnej może się różnić w zależności od banku lub instytucji finansowej oraz warunków umowy kredytowej. Zwykle jest ona określona jako procent odsetek za okres przedłużenia kredytowania. Może wynosić od kilku do kilkudziesięciu procent odsetek za okres przedłużenia.

Na przykład, jeśli oprocentowanie kredytu wynosi 10% w skali roku, a okres przedłużenia kredytowania to 6 miesięcy, opłata prolongacyjna może wynosić 2,5% odsetek (10% rocznie dzielone przez 2, ponieważ jest to oprocentowanie na pół roku).

Jednak warto pamiętać, że opłata prolongacyjna jest opłatą dodatkową, i jest ona pobierana oprócz odsetek za kredyt, dlatego przedłużenie kredytu może prowadzić do zwiększenia całkowitego kosztu kredytu. Dlatego przed podjęciem decyzji o przedłużeniu kredytu, warto dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe i skonsultować się z doradcą finansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *