Coworking to model pracy, w którym różni przedsiębiorcy, freelancerzy oraz pracownicy różnych firm współdzielą przestrzeń biurową, sprzęt oraz usługi. W ten sposób można oszczędzić na kosztach prowadzenia działalności, a także zyskać możliwości networkingu oraz wymiany doświadczeń z innymi przedsiębiorcami. Coworking jest coraz bardziej popularny zwłaszcza wśród młodych przedsiębiorców, freelancerów i start-upów.

Historia coworkingu w pigułce

Początki coworkingu sięgają lat 90. XX wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze przestrzenie biurowe, które udostępniały swoje pomieszczenia dla freelancerów i niezależnych przedsiębiorców. Wtedy jednak jeszcze nie był to rozwinięty model biznesowy, a raczej ciekawa alternatywa dla tradycyjnego modelu pracy zdalnej. W 2005 roku, Brad Neuberg, przedsiębiorca z San Francisco, założył pierwsze oficjalne miejsce coworkingowe, które nazwał „Hat Factory”. W ciągu kolejnych lat model ten zaczął rosnąć w popularności, a w 2008 roku powstała nawet międzynarodowa organizacja Coworking Visa, która umożliwiała swoim członkom korzystanie z przestrzeni coworkingowych na całym świecie. Obecnie, coworking jest popularny na całym świecie, a jego popularność stale rośnie.

Zasady coworkingu

Coworking to model pracy, w którym osoby z różnych firm i branż pracują razem w jednym przestrzeni biurowej. Zasady coworkingu różnią się w zależności od konkretnego miejsca, ale zazwyczaj obejmują dostęp do wspólnych przestrzeni, takich jak sala konferencyjna, kuchnia czy sala relaksu, a także do sieci internetowej i drukarki. Coworking może być wykorzystywany przez freelancerów, start-upy, a także przez pracowników korporacji, którzy chcą pracować w bardziej elastycznym środowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *