Urlop szkoleniowy to rodzaj urlopu przysługującego pracownikowi, który pozwala mu na uczestniczenie w szkoleniach, kursach, studiach podyplomowych lub innych formach doskonalenia zawodowego. Jest on przewidziany w celu podniesienia kwalifikacji pracownika i zwiększenia jego efektywności w pracy.
Urlop szkoleniowy jest udzielany na wniosek pracownika i musi zostać zatwierdzony przez pracodawcę. Pracownik ma prawo do pobierania wynagrodzenia za czas urlopu szkoleniowego, chyba że inaczej zostanie ustalone w umowie o pracę lub regulaminie pracy.
Urlop szkoleniowy jest często udzielany na okres od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od potrzeb i możliwości pracownika i pracodawcy. Czas urlopu szkoleniowego nie jest zaliczany do okresu urlopu wypoczynkowego i nie wpływa na jego wymiar.
Urlop szkoleniowy a pozostałe rodzaje urlopów
Urlop szkoleniowy jest jednym z rodzajów urlopów przysługujących pracownikowi, jednak różni się od pozostałych rodzajów urlopów głównie celem, w jakim jest udzielany.
Inne rodzaje urlopów to:
- urlop wypoczynkowy – przysługuje pracownikowi w celu odpoczynku i regeneracji sił, jest udzielany co roku i jego wymiar zależy od stażu pracy.
- urlop macierzyński/ojcowski – przysługuje pracownikowi w związku z urodzeniem dziecka lub jego przyjęciem do adopcji.
- urlop na opiekę nad dzieckiem – przysługuje pracownikowi w celu opieki nad dzieckiem do 14 roku życia lub do 16 roku życia dziecka niepełnosprawnego.
- urlop bezpłatny – przysługuje pracownikowi w celu rozwiązania trudnej sytuacji rodzinnej, osobistej lub zdrowotnej.
Urlop szkoleniowy jest udzielany w celu podniesienia kwalifikacji pracownika, natomiast pozostałe rodzaje urlopów przysługują w celu odpoczynku i regeneracji sił, opieki nad dzieckiem lub rozwiązania trudnej sytuacji.